İzol aşireti lideri kimdir? Düğünü, Serveti? İzol aşireti gelini damadı kimdir?

15.10.2023
A+
A-
İzol aşireti lideri kimdir? Düğünü, Serveti? İzol aşireti gelini damadı kimdir?

İzol Aşireti kimdir? İzol aşiretinin kaç üyesi var, servetleri ne kadar?

Hizollu diye bilinen İzol aşireti Kürt kökenlidir. Varto’nun yerli halklarını olarak bahsedilen Cibran, Lolan, Abdalan ve Çerkesler isimli Türk oymaklarıyla beraber adı geçen Hormek oymağının Şarik soy kütüğünde İzollu Aşireti’nden söz edilmektedir.

Aralarında İzollu Aşireti’nin de bulunduğu 12 Türk aşireti, Selçuklular devrinde Horasan’dan Erzincan’a, Bağın ve Hüsnü Mansur kasabalarına gelmiştir. Bu şecerede İzollu Aşireti’ nden şu şekilde bahsedilmektedir: “Abdullah min kabileti İzol, elmusamma üç ayak bilakabı İki Bölük”. Yani geldikleri yer olan “Üç ayakta adlanan lakabı İki Bölük olan İzol kabilesinden Abdullah” denilmektedir.

İzol Aşireti’nin önde gelen isimlerinden iş insanı Bilal İzol’un avukat oğlu Muhammed İzol ile finans uzmanı Elif Eyidoğan, yapılan düğünle hayatlarını birleştirdi. Kentteki bir düğün salonunda düzenlenen çiftin düğününe, bölgedeki aşiret reisleri ile yüzlerce kişi katıldı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün kıydığı nikah töreninde, türkücü Latif Doğan ile sıra gecesi ekibi sahne aldı. Düğünde dans eden çiftin ve halay çekenlerin üzerine davetliler, 1 dolarlık banknotlar ile TL saçtı.

You cannot copy content of this page