Göbels kimdir? Goebbels kimdir? MAM Babala TV Joseph Goebbels kimdir, ne yapmıştır?

24.05.2023
A+
A-
Göbels kimdir? Goebbels kimdir? MAM Babala TV Joseph Goebbels kimdir, ne yapmıştır?

Göbels kimdir? Goebbels kimdir? MAM Babala TV Joseph Goebbels kimdir, ne yapmıştır? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Göbels kimdir? Goebbels kimdir? MAM Babala TV Joseph Goebbels kimdir, ne yapmıştır? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyrun vip bilgiler sizlerle.

Goebbels Nazi Partisi’yle ilk defa 1923 yılında tanıştı. 1924’te Rheinland’da Nasyonal Sosyalist Özgürlük Partisi’nin kurucularından olarak Völkische Freiheit gazetesinin yayın yönetmeni oldu. 1925’te Nazi Partisi’ne girdi. Kısa zamanda parti içinde hızla yükseldi. Nisan 1926’da Adolf Hitler’le baş başa görüştükten sonra partinin Berlin bölge sorumluluğuna atandı. Nazi gazeteleri ve SA’nın yardımlarıyla yerel sosyalist ve komünist partilere dair kışkırtıcı yazılar kaleme aldı. Sonrasında Nationalsozialistische Briefe gazetesinin yazı işleri müdürü oldu. 28 Ekim 1926’dan itibaren NSDAP’nin Berlin Brandenburg Gau Yöneticisi ve Der Angriff gazetesinin yayın yönetmeni oldu.

Joseph Goebbels 9 Kasım 1926’da NSDAP’nin Büyük Berlin Bölgesi Gau Yöneticisi olup partide hızla yükselerek 20 Mart 1928’de Parlamento’ya (Reichstag) girdi. 1930’dan itibaren NSDAP’nin Reich Yöneticisi rütbesinde Reich Propaganda Sorumlusu oldu.

1933 yılında Nazilerin iktidara gelmelerinin ardından 13 Mart 1933’te “Kamuoyunu Bilgilendirme ve Propaganda Bakanı” oldu. İlk işlerinden biri Yahudiler ve Nazi karşıtı yazarlar tarafından yazılmış 20 binden fazla kitabı 10 Mayıs 1933’te Berlin’in Bebel Meydanı’nda yaktırmak oldu. Sonrasında zamanla Almanya’daki bütün haber kaynakları üzerinde tam kontrol sağladı.

Şubat 1933’te Hitler, Versailles Antlaşması’na aykırı olduğu için, ilk başta gizli de olsa, yeniden silahlanmanın başlatılması gerektiğini duyurdu. Bir yıl sonra askeri liderlerine 1942’nin doğuda savaşa gitmek için hedef tarih olduğunu söyledi. Goebbels, Almanya’nın yayılmacı politikalarının destekçilerinden biriydi.

Propaganda Bakanlığı işgal edilen ülkelerin yayın tesislerini devraldı ve halkın güvenini kazanmanın bir yolu olarak mevcut spikerleri kullanarak hazırlanan materyalleri yayınlamaya başladı. Hem yerel hem de işgal edilen ülkelerdeki medyanın çoğu yönü Goebbels ve departmanı tarafından kontrol ediliyordu.

Bu süreçte parti mitingleri, konuşmaları ve gösterileri devam etti; radyoda konuşmaları yayınlandı ve 1500 mobil film kamyoneti kullanılarak kısa propaganda filmleri yapıldı. Hitler, savaş ilerledikçe daha az halka açık gösterim ve yayın yaptı, bu nedenle Goebbels, Alman halkı için giderek artan bir şekilde Nazi rejiminin sesi haline geldi. Mayıs 1940’tan itibaren Das Reich’da yayınlanan ve daha sonra radyoda yüksek sesle okunan başyazılar yazdı. Radyodan sonra filmleri en etkili propaganda aracı olarak gördü.

Goebbels, 1942’nin sonlarında filmlerin yüzde 20’sinin propaganda ve yüzde 80’inin hafif eğlence olması gerektiğine karar vererek, radyo ve filmde halk için üretilen “eğlenceli materyallere” sahip olmak için değişiklikler yaptı.

16 Kasım 1942’de, Gau’nun Reich Savunma Komiseri olarak atandı. 15 Ocak 1943’te Hitler, Goebbels’i yeni oluşturulan Hava Saldırısı Hasar Komitesi’nin başına atadı.

Goebbels, Hitler Almanyası’nın savaşı kaybetmesinin kesinleşmesinin ardından intihar ederek hayatına son verdi

Sizler için bizlerde Göbels kimdir? Goebbels kimdir? MAM Babala TV Joseph Goebbels kimdir, ne yapmıştır? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page