Kadinin kaniti esastir ne demek? Kadının beyanı esastır iftira ne demek?

27.11.2023
A+
A-
Kadinin kaniti esastir ne demek? Kadının beyanı esastır iftira ne demek?

Kadinin kaniti esastir ne demek? Kadının beyanı esastır iftira ne demek? Son zamanlarda, “Kadının beyanı esastır” ifadesinin yerine “kadının kanıtı esastır” şeklindeki haberler, Cumhurbaşkanlığı kararnamesine dair bir değişiklik olduğunu iddia ediyor. Ancak yapılan incelemelerde, bu ifadenin değişip değişmediği konusunda henüz resmi bir açıklama olmamakla birlikte, söz konusu haberlerin doğruluğu konusunda şüpheler bulunmaktadır. Kadinin kaniti esastir ne demek? Kadının beyanı esastır iftira ne demek?

Sonuç olarak 25 Kasım 2023 Günü Resmî Gazete’de Yayımlanan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Konulu 2023/16 Sayılı Genelge İle “Kadının Beyanı Esastır” Yerine “Kadının Kanıtı Esastır” İlkesinin Getirildiği İddiası Doğru Değil

6284 sayılı Kanun’da ya da 2023/16 sayılı Genelge’de “kadının beyan esastır” ya da “kadının kanıtı esastır” nevinden bir hüküm bulunmuyor.

2023/16 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi”nin 6. maddesinde şu ifadelere yer verildi:

“Kadına yönelik şiddetle mücadele alanında kanıta dayalı politikaların geliştirilmesine temel oluşturacak ve uluslararası standartlarda istatistik üretilmesine imkân sağlayacak verilerin elde edilmesi amacıyla nüfus temelli saha araştırmaları gerçekleştirilecektir.”

You cannot copy content of this page