Lagertha Lothbrok kim? Vikings Lagertha gerçek adı, gerçekte kim?

22.12.2022
A+
A-
Lagertha Lothbrok kim? Vikings Lagertha gerçek adı, gerçekte kim?

Lagertha Lothbrok kim? Vikings Lagertha gerçek adı, gerçekte kim?

Katheryn Winnick (d. 17 Aralık 1977) Kanadalı film ve televizyon oyuncusu.

Başından beri Vikinglerin en göze çarpan Katheryn Winnick tarafından oynanan Lagertha ‘dır. Lagertha ‘nın varlığı,kadın savaşçı (sheild – maiden) olmayı seçen bir Viking Savaşçısı olarak tanımlanması İskandinav Efsanesine dayanmaktadır.

Lagertha (Eski Nors dili: Hlaðgerðr) efsanevi kadın savaşçı ve Viking savaşçısı Ragnar Lodbrok’un karısıdır. Eski Nors dilinde başta Ragnarssona þáttr olmak üzere çok sayıda sagaya konu olmuştur.

Katheryn Winnick kimdir? Katheryn Winnick, 17 Aralık 1977 yılında dünyaya gelen Kanadalı oyuncudur. Aslen Ukrayna kökenlidir. Akıcı bir şekilde Ukraynaca konuşabilmektedir. Çocukluğu ve hayatı doğup büyüdüğü Kanada’da geçmiştir. 8 yaşındayken spora olan ilgisinden dövüş sanatları üzerine eğitim almaya başlamıştır. 13 yaşında karakter ve tekvando alanlarında kendini geliştirmiş ve siyah kuşak sahibi olmuştur.

Dövüş sanatlarında eğitim alarak kendisini geliştirmesiyle o alanda iyi olduğunu fark ettiğinde 21 yaşında dövüş sanatları okuluna kaydolmuştur. Katheryn Winnick’in tekvando alanında Kanada ikinciliği bulunmaktadır. Aynı zamanda özel güvenlik lisansı bulunmaktadır.

Dövüş sporlarına olan ilgisinin yanında oyunculuk yapmaya da karar veren Winnick, 1999 yılında dizilerde yer alarak oyunculuk kariyerine adım atmıştır. 2013 yılında yayınlanmaya başlayan Vikings isimli popüler dizideki Lagherta karakteriyle dünyaya adını duyursa da, onun öncesinde çok fazla dizi ve filmde rol almıştır. Bunlardan bazıları Nikita, Bones, Law and Order, House MD, Criminal Minds dizileridir. Özellikle House MD. dizisinde dikkatleri çekmiştir.

2009’da oynadığı Cold Souls ismindeki filmi, Sundance Film Festivali’nde en iyi film seçilmiştir. Winnick, son olarak 2020 yılında yayınlanmaya başlayan Big Sky isimli dizide oynamaktadır.

You cannot copy content of this page