Lena Şamamyan kimdir? Lena Chamamyan kimdir, nereli, kaç yaşında?

10.06.2023
A+
A-
Lena Şamamyan kimdir? Lena Chamamyan kimdir, nereli, kaç yaşında?

Lena Şamamyan kimdir? Lena Chamamyan kimdir, nereli, kaç yaşında? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Lena Şamamyan kimdir? Lena Şamamyan nereli ve kaç yaşında? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyrun vip bilgiler sizlerle.

Lena Şamamyan Şam’da dünyaya gelmiştir. İlk konserini 5 yaşında verdi.

Lena Şamamyan 2002’de işletme lisansı aldıktan sonra Halep Konservatuvarı’nda Klasik Doğu Müziği üzerine eğitim aldı. Aynı zamanda caz ve Ermeni Müziği üzerinde de çalıştı. 2006’da çıkardığı ilk albümü olan Hal Asmar Ellon’da oryantal müzik ve caz öğelerini karıştıran sanatçı, yine Şam doğumlu olan trompetçi Basel Rajoub ile birlikte çalıştı.

2006 yılında Lena Şamamyan ve Rajoub Ürdün’de Radio Monte Carlo Müzik Ödülü’nü kazandı. Mayıs 2007’de Şamamyan, Shamat adlı ikinci albümünü çıkardı. 2008 yılında Avusturya basını tarafından kendisine dünya müziği şarkıcısı dalında beş yıldız verildi ve Arabian Business (Arap İş Dünyası) dergisi tarafından 2011’de Arap Dünyasındaki En Etkili 500 Kişi’den biri olarak seçildi. İlk albümü Hal Asmar El-lon’u 2006 yılında çıkardıktan sonra hayranlarını fazla bekletmeyen sanatçı, 2007’de ikinci albümü Shamat’ı, Türkiye’den Hüsnü Şenlendirici gibi müzisyenlere de yer vererek çıkardı.

Levant bölgesinin folk şarkılarına farklı bir boyut getirdiği bu iki albümünün ardından üçüncü albümü Ghazl El Banat’ı da 2013’te yayınlayan Chamamyan, kanuni ve besteci Göksel Baktagir ile Lawnan adlı albümü 2016 yılında yayınladı.

Suriye olaylarından sonra yaşamına ve müzik hayatına iltica ettiği Fransa’da devam etmektedir.

Sizler için bizlerde Lena Şamamyan kimdir? Lena Şamamyan nereli ve kaç yaşında? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page