Makbule Atadan Kimdir? Makbule Hanım Kimdir?

12.05.2023
A+
A-
Makbule Atadan Kimdir? Makbule Hanım Kimdir?

Makbule Atadan Kimdir? Nerelidir? Makbule Hanım Kimdir? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Makbule Atadan Kimdir? Nerelidir? Makbule Hanım Kimdir? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyrun vip bilgiler sizlerle.

Makbule Atadan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün küçük kız kardeşiydi. 1885’de Selanik’te dünyaya geldi.

Balkan Savaşlarının ardından Zübeyde Hanım ile birliklte İstanbul’a yerleşmiştir. Cumhuriyetin ilan edilmesinin ardından Ankara’ya gitti. Çankaya Köşkü arazisi içinde kendisi için inşa edilen Camlı Köşk’e yerleşti.

1930’da Atatürk’ün isteğiyle Fethi Okyar’ın kurduğu Serbest Cumhuriyet Fırkası’na giren Makbule Hanım, birkaç ay sonra parti kapatılınca siyasetten çekildi. Atadan, aslen Gümülcineli bir fabrikatör olan Edirne milletvekili Mecdi Boysan ile evlenmiş ve daha sonra boşanmıştır. Ağabeyi ile ilgili anıları Büyük Kardeşim Atatürk ve Ağabeyim Mustafa Kemal adlarıyla yayımlandı.

Makbule Atadan 18 Ocak 1956 tarihinde saat 12:55’te 71 yaşındayken Çankaya Köşkü içerisinde bulunan Camlı Köşk’te vefat etti. Cenazesi Cebeci Asri Mezarlığında toprağa verildi.

Sizler için bilgivip.com ailesi olarak Makbule Atadan Kimdir? Nerelidir? Makbule Hanım Kimdir? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page