Mehmet Kuşman kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında?

20.10.2023
A+
A-
Mehmet Kuşman kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında?

Mehmet Kuşman kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Mehmet Kuşman kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun vip bilgiler sizlerle.

Van’da yaşayan Mehmet Kuşman askerliğini bitirdikten sonra, Hakkâri karayolu üzerinde bulunan ve M.Ö. 764-734 yıllarında Urartular tarafından yapılan Çavuştepe Kalesi’nde bekçi olarak görev yaptı. İlkokul mezunu olmasına rağmen, bölgeye kazı çalışması için gelen hocalardan ve verdikleri kitaplardan Urartu alfabesini öğrendi.

43 yılı kadrolu, 58 yıldır bekçilik yapan Kuşman, bir yandan da gelen gruplara rehberlik yaptı. Kuşman, 11 çocuğunu bekçilik maaşı ve Urartuca figürler ile yazıları işlediği taş takıları satarak okuttu. 2’si şirket kurdu, ikisi öğretmen, ikisi devlet memuru oldu. Biri ise Urartuca’nın peşine düştü.

Sizler için bizlerde en net bilginin kaynağı olarak Mehmet Kuşman kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Mehmet Kuşman bir röportajında;

“Hayatım boyunca, bir kez olsun pikniğe dahi gidemedim. Çocuklarımı çok zor şartlar altında okutup bu yaşa getirdim. Eşim de çocukların okuyup hayatlarını kurmasından dolayı çok mutlu. Biraz hasta ama yine de mutlu bir hayatı var. Yavuz ve Ayten, gittikleri Hollanda’da kurdukları şirketlerini yönetiyor. Ensar ve Ersin öğretmen oldu. Merak sardığı Urartuca’yı da öğrenen Erzen ise sosyal güvenlik kurumunda müdür muavini. Oğlum Lokman zabıt katibi. Afet, hem edebiyat hem de halkla ilişkiler okudu. Şükran, Keziban ve Nurten ise liseyi bitirip evlendi. Onlarla gurur duyuyorum” dedi.

You cannot copy content of this page