Mennan Usta kimdir? Nerelidir? Serveti? Vikipedi? Mennan Usta fuar yasağı?

24.07.2023
A+
A-
Mennan Usta kimdir? Nerelidir? Serveti? Vikipedi? Mennan Usta fuar yasağı?

Mennan Usta kimdir? Nerelidir? Serveti? Vikipedi? Mennan Usta fuar yasağı? Mennan Aksoy serveti? Mennan Aksoy neden oldu? Mennan Aksoy hastalığı? Mennan Aksoy oğlu? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Mennan Usta kimdir? Nerelidir? Serveti? Vikipedi? Mennan Usta fuar yasağı? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun vip bilgiler sizlerle.

9 Haziran 2015’de hayata veda eden, Mennan Usta’nın ilginç hayat hikâyesi dillere destan. 1952 yılında Gaziantep’te dünyaya gelen ve 63 yıllık hayatına çeşitli başarılar sığdıran Dahi Mennan Usta olarak anılan Mennan Aksoy.

Bir gün Gaziantep’e bir Fransız gelir. Tekstilcilere “Makineleriniz yetersiz… Yenileyin, dünya pazarı sizin olsun” şeklinde akıl verir. En iyi makinelerin Fransa’da olduğunu söyler ve kendi mallarını pazarlamaya başlar.

Fakat dinleyenler arasında öyle bir usta vardır ki, kendine özgü lehçesiyle “Bu adam ne diy?” der. Kafaya takar, makinenin resmine bakar. Demiri eritir, çeliği büker, vidasını, motorunu koyar. Fransızların 3 milyon Euro’ya satacağı makineyi 50 bin liraya üretir.

“Çeliğe hükmetmeyen, hiçbir şeye sahip çıkamaz” diyen Mennan Usta, ürettiği teknoloji ile yoğunluğu düşük triko yaptı. Yazın serin, kışın sıcak tutan bir ürün idi. Dünya peşinde koştu. Kapıştı. Mennan Usta’ya TÜBİTAK tarafından ödüller verdi. ODTÜ, İTÜ gibi üniversitelerde hocalığı düşünüldü.

Diploması yoktu! Tasarımını cebinde taşıdığı tebeşirle, yere çizerek anlatırdı. Aklına yetişmek mümkün değildi.

9 Haziran 2015’te vefat eden Mennan Usta’nın vasiyeti gençler ile ilgiliydi;

“Gençler bilim ışığında yetiştirilsin.

İmkânlar verilsin,

Önleri kesilmesin.”

Sizler için bizlerde Mennan Usta kimdir? Nerelidir? Serveti? Vikipedi? Mennan Usta fuar yasağı? Mennan Aksoy serveti? Mennan Aksoy neden oldu? Mennan Aksoy hastalığı? Mennan Aksoy oğlu? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page