Mihail Kosses kimdir? Mihaloğulları günümüzde? Mihaloğulları soyu, ailesi? Kuruluş Osman Kosses gerçek adı?

04.07.2023
A+
A-
Mihail Kosses kimdir? Mihaloğulları günümüzde? Mihaloğulları soyu, ailesi? Kuruluş Osman Kosses gerçek adı?

2019 Yılında ATV’de Yayın hayatına başlayan ve halen devam etmekte olan Kuruluş Osman Dizisinin 3. sezonunda (2021-2022) eklenen “Mikhael Kosses” adlı karakter, Bizanslı bir tekfur olarak Serhat Kılıç tarafından canlandırılmaktaydı ve bir süre sonra diziden ayrıldı. Ona atfedilen mezar Bilecik’te Söğüt’e bağlı Gazimihal nahiyesindeki Harman köyündedir. Gölpazarı’nda bir zâviye ile hamam yaptırdığı anlaşılan Köse Mihal’in türbesi 1885’te II. Abdülhamid tarafından yeniden inşa ettirilmiştir.

Günümüzdeki etkileri Osmanlı İmparatorluğuna çok önemli hizmetleri geçen Akıncı Mihaloğullarının soyu Rumeli’de Plevne’li ve İhtiman’lı, Anadolu’da Bursa ve Amasya’lı olarak dört koldan zamanımıza kadar gelmiştir. Adları Eskişehir’in Mihalgazi ilçesi ile yaşamaktadır.

Mihaloğulları soyu? Mihaloğulları ailesi?

Mihaloğulları, 14-16. yüzyıllar arasında Rumeli fetihlerinde önemli rol oynayan Osmanlı akıncı ailesi. Osmanlı İmparatorluğuna çok önemli hizmetleri geçen Akıncı Mihaloğullarının soyu Rumeli’de Plevne’li ve İhtiman’lı, Anadolu’da Bursa ve Amasya’lı olarak dört koldan zamanımıza kadar gelmiştir. Adları Eskişehir’in Mihalgazi ilçesi ile yaşamaktadır.

You cannot copy content of this page