Miyase İlknur kimdir, nereli, kaç yaşında? Alevi mi? Miyase İlknur eşi kimdir? Miyase İlknur çocuğu varmı?

23.04.2023
A+
A-
Miyase İlknur kimdir, nereli, kaç yaşında? Alevi mi? Miyase İlknur eşi kimdir? Miyase İlknur çocuğu varmı?

Miyase İlknur kimdir, nereli, kaç yaşında? Miyase İlknur eşi kimdir? Miyase İlknur çocuğu varmı?

Miyase İlknur @miyaseilknur kullanıcı adı ile Twitterda bulunur. Ağuiçen Ocağı’na mensup bir aileden gelen İlknur, 1963’te Elazığ’da doğdu. İlk ve ortaokulu Elazığ’da, liseyi İstanbul’da okudu.

İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü’nü bitirdi. Öğrencilik yıllarında başladığı gazetecilik mesleğini sırasıyla Türk Haberler Ajansı, Milliyet, Günaydın gazteleri ve Nokta dergisinde sürdürdü. 1989’da Günaydın’da çalışırken ‘Alevilik’ hakkındaki dizi önerisi kabul edilerek Cumhuriyet’te yayımlandı. Daha sonra Cumhuriyet’e geçti ve Haber-Araştırma Servisi’nde editörlük yaptı. Miyase İlknur 2008’de Cumhuriyet Ek Yayınlar Yazı işleri Müdürlüğü’ne getirildi. ’13. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü’ne layık görüldü.

Cumhuriyet’te Alevilikle ilgili altı da dizi yazı hazırlayan İlknur, 1989’lardan itibaren ivme kazanan Alevilikle ilgili örgütlenme çalışmalarına da aktif olarak katıldı. Miyase İlknur Karacaahmet Sultan Dergahı’nda dört dönem yöneticilik yaptı. Karacaahmet Sultan Dergahı’nda Danışma Kurulu Üyeliği ile Şahkulu Sultan Dergahı’nda Mütevelli Heyeti Üyeliği halen sürmektedir. Alevi inancı ve kültürünün tanıtımı için başta Hacıbektaş olmak üzere yurtiçinde ve yurtdışında pek çok panel, sempozyum ve televizyon programına katılmıştır. Miyase İlknur kimdir, nereli, kaç yaşında? Miyase İlknur eşi kimdir? Miyase İlknur çocuğu varmı?

You cannot copy content of this page