Morisko ne demek? Müdeccen ne demek?

19.06.2023
A+
A-
Morisko ne demek? Müdeccen ne demek?

Morisko ne demek? Müdeccen ne demek? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Morisko ne demek? Müdeccen ne demek? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun vip bilgiler sizlerle.

Morisko, Ortaçağ’dan beri İspanya’da müslümanlar için kullanılan Moro adına XV. yüzyılın sonlarında “-isco” ekinin ilâvesiyle türetilmiş bir kelime olup “müslümanlara mensup/ait” veya “müslümanlardan geriye kalan kişi/şey” anlamına gelmektedir. Moriskolar, 1500’lerde Endülüs tamamen yok edildikten sonra Müslümanların ve Yahudilerin İber Yarımadası’ndan sürülmesi üzerine vatanları İspanya ve Portekiz’den ayrılmamak için Hristiyanlığa dönen Müslümanlardır.

Müdeccen, “Bir yerde ikamet edip oraya alışan kimse” anlamında Arapça bir isimdir. İspanyolca karşılığı ise “yerlerinde kalmalarına izin verilenler, bu sebeple vergi verenler” anlamındaki Mudejar’dır. Müdeccenler ya da Müdecceller, İber Yarımadası’nda daha önce Arapların yönetimi altında bulunan Endülüs’te, Reconquista süreci ve izleyen dönemde Katolik yönetimi altında yaşayan İspanya Müslümanları. Bunların sürdürdüğü mimari üsluba da aynı ad verilir. Müdeccen ya da müdeccel Arapça kökenlidir.

Sizler için bizlerde Morisko ne demek? Müdeccen ne demek? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page