Nubar Terziyan kimdir? Dini? Nubar Terziyan eşi kimdir?

28.10.2023
A+
A-
Nubar Terziyan kimdir? Dini? Nubar Terziyan eşi kimdir?

Nubar Terziyan kimdir? Dini? Nubar Terziyan eşi kimdir? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Nubar Terziyan kimdir? Dini? Nubar Terziyan eşi kimdir? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun vip bilgiler sizlerle.

Nubar Terziyan en çok 1972 yılında “Denizden Gelen kız” filminde oynadığı balıkçı reisi (Murat Reis) rolü ile sevilmiştir. Nubar Terziyan, 16 Mart 1909 tarihinde İstanbul‘da Büyükdere semtinde doğmuştur. Asıl ismiyle Nubar Alyanakziya Türkiye Ermenisidir. Babası İstanbul’da manifaturacılık yapmakta imiş. Kız kardeşi şarkıcı Fedon‘un annesidir.

Erkek kardeşi Onnik ise Fransa’da ressam idi. Nubar Terziyan, Bakırköy Bezezyan Lisesi’nden mezun oldu. 1940 yılında Gençler Temaşa Heyeti topluluğunda sahne hayatına başladı. Nubar Terziyan, sinema oyunculuğuna başladığı yıllarda Alyanakziya olan adını kullanmamış, “Terziyan” adını kullanmıştır.

Nubar Terziyan’ın kariyeri boyunca Bodrum Hâkimi, Melek mi, Şeytan mı?, Sezercik Yavrum Benim ve Adını Anmayacağım gibi birçok filmde yer aldığı bilinmektedir. Ayrıca Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “Sinema Emek Ödülü”ne layık görüldü. Nubar Terziyan, sinema kariyeri boyunca “sütçü dede”, “tonton baba”, “iyi yürekli aile reisi” ve “vicdanlı doktor” gibi karakterlerle tanındı. Kendi köklerini gizleme gereği duymadan Ermeni kökenini her zaman açıkça ifade etti. Uzun bir süre Sarıyer’in Büyükdere semtinde yaşadı ve 14 Ocak 1994 tarihinde 84 yaşında hayatını kaybetti.

Sizler için bizlerde en net bilginin kaynağı olarak Nubar Terziyan kimdir? Dini? Nubar Terziyan eşi kimdir? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page