Okay Temiz kimdir? Okay Temiz doğum tarihi? Okay Temiz yaşıyor mu?

21.05.2023
A+
A-
Okay Temiz kimdir? Okay Temiz doğum tarihi? Okay Temiz yaşıyor mu?

Türk Müzik Tarihinin Yaşayan Efsanesi Ve Caz Müziğin Öncüsü Okay Temiz Kimdir? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Türk Müzik Tarihinin Yaşayan Efsanesi Ve Caz Müziğin Öncüsü Okay Temiz Kimdir? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyrun vip bilgiler sizlerle.

Okay Temiz, 1939 yılında İstanbul yakınlarında doğdu. Annesi, 1924 yılında kurulan Musiki Muallim Mektebi’nde eğitim gören ve ud çalan bir müzisyendi. Daha sonra ailesiyle birlikte Ankara’ya taşınan Temiz, Ankara Konservatuarı’nda davul ve perküsyon eğitimi aldı.

Profesyonel kariyerine Kuzey Afrika, Yakın Doğu ve tüm Türkiye’yi gezdiği gösteri gruplarının bir üyesi olarak başladı. Avrupa’da özellikle İskandinavya’da yeteneğini sergileyen Okay Temiz, hem İsveç’i hem de Finlandiya’yı ikinci vatanı olarak benimsedi. Kısa sürede gerçek bir dünya müzisyeni olmayı başaran Temiz, Türk müziğine derin bir sevgi besleyen trompetçi Don Cherry gibi ünlü caz müzisyenleriyle çaldı.

Türk, Afrika, Güney Afrika, Makedon ve Hint ezgilerini bir arada kullanarak Dünya Müziği türünün ortaya çıkmasında önemli rol oynamıştır. Okay Temiz, 1974 yılında kurduğu İsveç-Türk caz grubu Oriental Wind ile, batı kökenli enstrümanların yanı sıra Türk enstrümanlarını bir araya getirerek ilginç bir sentez yarattı. Temiz, 1990 yılına kadar İsveç’teki çalışmalarını sürdürdü. Avrupa, Hindistan ve Amerika turları, konserler, albüm çalışmaları yaptı, seminerler verdi. 1993 yılından sonra çalışmalarını Finlandiya’da sürdürdü.

Selanik, Atina, Barselona, Budapeşte, Zürih, Ljubliana, Amsterdam, Rotterdam, Lahey, Lizbon gibi Avrupa şehirlerinde Türk ve dünya ritimlerini tanıtım programları, seminerler düzenledi. Ayrıca Kültür Bakanlığı Türk Müziği topluluğunda kadrolu sanatçısı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de konserler verdi.

Okay Temiz, 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

Sizler için bizlerde Türk Müzik Tarihinin Yaşayan Efsanesi Ve Caz Müziğin Öncüsü Okay Temiz Kimdir? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page