Orhan Gazi eşi Nilüfer Hatun kimdir? Nereli? Ne zaman öldü? Nilüfer Hatun kaç yaşında oldu?

25.10.2023
A+
A-
Orhan Gazi eşi Nilüfer Hatun kimdir? Nereli? Ne zaman öldü? Nilüfer Hatun kaç yaşında oldu?

Orhan Gazi eşi Nilüfer Hatun kimdir? Nereli? Ne zaman öldü? Nilüfer Hatun kaç yaşında oldu? Nilüfer hatun ne zaman doğdu? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Orhan Gazi eşi Nilüfer Hatun kimdir? Nereli? Ne zaman öldü? Nilüfer Hatun kaç yaşında oldu? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun vip bilgiler sizlerle.

1285 yılında doğan Rum asıllı Nilüfer Hatun’un asıl adı Holifera / Olivera idi. 1383 yılında Bursa’da ölmüştür. Mezarı Bursa’daki Orhan Gazi türbesindedir. Çocukları Gazi Süleyman Paşa ve I. Murad’tır. Osmanlıların Bilecik’i ele geçirdiği sırada esir alınarak cariye yapılmıştır. Adına, durgun sularda ya da havuzlarda yetişen, yuvarlak ve geniş yapraklı, iri çiçekler açan, yaprakları ve çiçekleri su üzerinde yüzer durumda olan bir su bitkisi olan ‘Nilüfer’ verilmiştir. Sonra da Orhan Gazi ile evlenmiştir. Orhan Gazi ile Nilüfer Hatun’un evliliklerinden Süleyman Şah ve Murat adında iki erkek çocukları dünyaya gelmiştir. Nilüfer Hatun yaşamını hayır işleri yaparak geçirmiştir. İznik ve Bursa’ya camiler yapmıştır. Adı yüzyıllar sonra Bursa’da bir ilçeye verilmiştir.

Sizler için bizlerde en net bilginin kaynağı olarak Orhan Gazi eşi Nilüfer Hatun kimdir? Nereli? Ne zaman öldü? Nilüfer Hatun kaç yaşında oldu? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page