Prof.Dr. Ayşe Bilge Selçuk kimdir? Vikipedi? Evli mi? Ayşe Bilge Selçuk eşi kimdir?

17.10.2023
A+
A-
Prof.Dr. Ayşe Bilge Selçuk kimdir? Vikipedi? Evli mi? Ayşe Bilge Selçuk eşi kimdir?

Prof.Dr. Ayşe Bilge Selçuk kimdir? Nereli? Evli mi? Ayşe Bilge Selçuk eşi kimdir?

08.08.1971 tarihinde dünyaya gelmiştir. Kendisi 52 yaşındadır.

Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk, TED Ankara Koleji’ni mezun. Lisans eğitimlerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde dereceyle tamamladı. Selçuk, 2003 yılından bu yana Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyesi. Araştırmalarını, direktörü olduğu Koç Üniversitesi Çocuk ve Aile Çalışmaları Laboratuvarı’nda yürütüyor.

@aysebilgeselcuk


Özgeçmiş:


Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk, TED Ankara Koleji’ni bitirdikten sonra lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Gelişimsel psikoloji doktorasını Melbourne Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne bağlı olan Psikoloji ve Davranış Bilimleri Bölümü’nden aldı. Doktora sırasında Avustralya Aile Çalışmaları Enstitüsü başkanı ve Avustralya Mizaç Projesi​’​nin baş araştırmacılarından Prof. Ann Sanson’la çalıştı. Çok sayıda bebeğin psikolojik gelişim ve sağlığının otuz beş yıl boyunca takip edildiği bu projede araştırmacı olarak görev yaptı. Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk, 2003 yılından bu yana Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyesi ve Çocuk ve Aile Çalışmaları Laboratuvarı’nın mentorudur. Çocuk ve ergenlerde psikolojik gelişimi destekleyen ebeveyn tutumları, mizaca uygun çocuk yetiştirme, çocuk ve ergen psikopatolojisi, ve kültür ile ailenin insan gelişimindeki rolü başlıca uzmanlık alanlarıdır.
Ayşe Bilge Selçuk’a bu alanlardaki araştırma ve bilimsel yayınları sebebiyle 2009 yılında Prof. Mustafa Parlar Eğitim ve Araştırma Ödülü, 2015-2018’de Queensland Üniversitesi tarafından Onursal Kıdemli Araştırmacı unvanı verilmiştir. Ayşe Bilge Selçuk, Koç Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan “Ana-Babalık: Kuram ve Araştırma” kitabının editörlerindendir; ilk kitabı “İnsan Her Koşulda” 2019’da Destek Yayınlarından çıkmıştır. Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk, akademisyen kimliğinin yanı sıra Korto Psikoloji’de ‘gelişim ve ebeveyn psikoloğu’ olarak annebaba ve ailelerle çalışmaktadır.

You cannot copy content of this page