Refah kapısı nerede, nedir? Refah kapısı neden Gazze’nin can damarıdır?

16.10.2023
A+
A-
Refah kapısı nerede, nedir? Refah kapısı neden Gazze’nin can damarıdır?

Refah kapısı nerede, nedir? Refah kapısı neden Gazze’nin can damarıdır? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Refah kapısı nerede, nedir? Refah kapısı neden Gazze’nin can damarıdır? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun vip bilgiler sizlerle.

ABD medyası0, Refah k herhangi bir zamanlama olmaksızın çifte vatandaşların ayrılmasına ve insani yardımın girişine açılacağını bildirmişti. Ancak geçiş noktası Pazartesi sabahı kapalı kaldı. Gazze’den çıkışın en güney noktasıdır ve Mısır’ın Sina çölüne komşudur.

Gazze Şeridi’ne giriş ve çıkışta yalnızca iki sınır kapısı var: Kuzey Gazze’de İsrail ile sınır kapısı olan Erez ve İsrail ile Gazze arasında yalnızca ticari bir kavşak olan Kerem Şalom. İkisi de kapalı.

Hamas güçleri 7 Ekim’de Gazze’nin kuzeyindeki Erez sınır kapısına saldırarak ciddi hasara yol açtı. Günler sonra İsrail, Erez’in bir sonraki duyuruya kadar kapatıldığını ilan ederek Refah sınırını sivillerin Gazze’ye giriş ve çıkıştaki tek giriş ve çıkış noktası olarak bıraktı. Artık insani yardımların da geçiş noktası olan Refah’ın da oradan geçmesi gerekiyor. Geçtiğimiz hafta Mısır Dışişleri Bakanlığı, Gazze’ye yönelik uluslararası yardım uçuşlarının Sina’nın kuzeyindeki El Ariş havaalanına yönlendirildiğini ve akaryakıt ve insani yardım malzemeleri taşıyan düzinelerce kamyonun Refah kapısı yakınında park edilip geçişe izin verilmeyi beklediğini açıklamıştı.

Sizler için bizlerde en net bilginin kaynağı olarak Refah kapısı nerede, nedir? Refah kapısı neden Gazze’nin can damarıdır? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page