Şakir Zümre kimdir, nerelidir? Hayatı? Şakir Zümre fabrikasını kim kapattı? Şakir Zümre fabrikası nerede?

29.10.2023
A+
A-
Şakir Zümre kimdir, nerelidir? Hayatı? Şakir Zümre fabrikasını kim kapattı? Şakir Zümre fabrikası nerede?

Şakir Zümre kimdir, Şakir Zümre nerelidir? Şakir Zümre Hayatı? Şakir Zümre fabrikasını kim kapattı? Şakir Zümre fabrikası nerede? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Şakir Zümre kimdir, nerelidir? Hayatı? Şakir Zümre fabrikasını kim kapattı? Şakir Zümre fabrikası nerede? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun vip bilgiler sizlerle.

Şakir Zümre Cumhuriyet döneminin ilk sanayicisi, İstiklal Savaşı’nın ilk Türk özel “uçak bombası” fabrikasının kurucusu, hukukçu.

Mareşal Fevzi Çakmak’ın yakın akrabalarından biri olan Şakir Zümre, Türkiye’nin ilk özel sektör silah fabrikasının kurucusuydu. Şakir Zümre, 1885 yılında Varna’da doğmuş ve ilkokul eğitimini tamamladıktan sonra Cenevre’ye gitmiş, burada hukuk alanında eğitim almıştır.

I. Dünya Savaşı döneminde Varna Türk milletvekili olarak Bulgar Parlamentosu’na giren Zümre, o sırada Sofya’da yarbay rütbesiyle görev yapan Mustafa Kemal Atatürk ile tanışmış ve aralarında yakın bir dostluk oluşmuştur. İstiklal Savaşı’nın başlaması üzerine Anadolu’ya silah ve cephane yardımı yaparak milli mücadeleye destek sağlamıştır.

Daha sonra Türkiye’ye dönerek Atatürk’ün onayıyla savunma sanayisinin ilk özel sektör fabrikasını kurmuştur. İlk başlarda Bulgaristan’dan getirilen yabancı teknik kadro ile üretim yapılsa da, zamanla yetiştirilen Türk işçiler yabancı teknisyenlerin yerini almıştır. Aynı zamanda, 1937 yılında yurtdışına silah ihraç etmeye başlayarak uluslararası arenada da başarılı bir şekilde faaliyet göstermiştir.

II. Dünya Savaşı’nın sonunda ABD’nin askeri yardımları nedeniyle Şakir Zümre Fabrikaları, cephane üretiminden vazgeçip soba üretimine geçmiştir. Şakir Zümre’nin 16 Haziran 1966’daki vefatının ardından fabrika yaklaşık bir yıl daha faaliyet göstermiş, ancak 1970 yılında kapanmıştır.

Sizler için bizlerde en net bilginin kaynağı olarak Şakir Zümre kimdir, nerelidir? Hayatı? Şakir Zümre fabrikasını kim kapattı? Şakir Zümre fabrikası nerede? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page