Selahattin Alpay kimdir? Selahattin Alpay kaç yaşında? Selahattin Alpay’ın eşi kimdir? Emine Alpay kimdir?

30.05.2023
A+
A-
Selahattin Alpay kimdir? Selahattin Alpay kaç yaşında? Selahattin Alpay’ın eşi kimdir? Emine Alpay kimdir?

Selahattin Alpay 1950 yılında dünyaya gelmiştir. İlköğretim, Ortaokul ve Lise eğitimini memleketi Malatya’da tamamlamış, Ankara Akşam Ticaret Lisesi’nden mezun olmuştur. 1967 senesinde Malatya Halk Eğitim Merkezi’nde müzik çalışmalarına başlayan Selahattin Alpay aynı sene ilk 45’liği Emo Suya Gider Eli Boş Gelir ile müzik dünyasına adım atmıştır. 1971 yılında askere gitmeden önce toplam 4 adet 45’lik çıkaran sanatçı Manisa’da askerlik yaptığı birlikte bando bölüğünde şan ve nota dersleri almıştır. Askerliği bitirdikten sonra bir kamu bankasında çalışmaya başlamış bu dönemde Ankara Halk Evi’nde koroda yer almıştır. 1975’te girmiş olduğu Ankara Radyosu Sanatçılık sınavını kazanmıştır. Hayatına 1981 yılından itibaren İstanbul’da devam etmeye karar vermiş ve İstanbul’a yerleşerek günümüze kadar toplam 23 kase ve cd ile birlikte 9 sinema filminde rol almıştır.

73 yaşındaki türkücü Selahattin Alpay ile hayatını birleştiren Emine hanım, eşinin aksine ekranlardan uzakta bir hayat sürmeyi tercih etmektedir. Bu sebep ile hakkında pek fazla bilgi mevcut değildir. Öte yandan uzun yıllardır evli olan çiftin bu evliliklerinden 2 kız bir de erkek evladı vardır.

Müzik ve sanat hayatı süresinde 4 kez Yılın Sanatçısı ödülüne layık görülen Selahattin Alpay Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Solist sanatçı olarak müzik sanat hayatını sürdürmektedir.

Selahattin Alpay’ın popüler parçalarından bazıları şunlardır; Nazike, Emo Suya Gider, Örenli Gelin, Arapatı gibi Sallar Başını, Kuyudan Su Çekerler, Altın Yüziğim Kırıldı, Ahlatın Başındayım, Çakmak Çakmağa Geldim, Bir Ay Doğar İlk Akşamdan Geceden, Yollar Seni Gide Gide Usandım, Tello, Çift Jandarma…

You cannot copy content of this page