Sınırsız Ezgiler Züleyha Kimdir? Züleyha Ortak kiminle evli, kimdir ?

20.04.2023
A+
A-
Sınırsız Ezgiler Züleyha Kimdir? Züleyha Ortak kiminle evli, kimdir ?

Sınırsız Ezgiler Züleyha Kimdir? Züleyha Ortak kiminle evli, kimdir ? Züleyha Ortak Kültür Bakanlığı DTHM Ses Sanatçısı. Şarkıcı, tv programcısı, Habertürk Müzik Evi, TRT1 İyi Fikir ve TRT Müzik bünyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. 1987 yılında İstanbul, Kumkapı’da dünyaya gelmiştir. Aslen Bitlis’in mutki’sinden olduğunu ve ailesinin henüz o doğmadan önce İstanbul’a taşındığını belirtmiştir. Bu nedenle İstanbul’da doğup büyümüştür. Muhafazakar bir ailenin evladı olan Züleyha Ortak’ın dedesi bölgede tanınan ve sevilen bir imam, annesi ve babası ise hacıdır. Türkçe, Zazaca ve Kürtçe olmak üzere 3 dilin konuşulduğu bir ailede yetişmiştir. Ailesinin Cizira Botan’dan Bitlis’e geldiklerini belirtmiştir. Kariyerine halk müziği solisti olarak başlayan sanatçı, çok öncesinde Marmara Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünde okurken, bir yandan hem yarı zamanlı konservatuvarda müzik eğitimi almış hem de Zülfü Livaneli‘nin yanında asistanlık yapmıştır. Asistanlık yaptığı dönemde Livaneli’nin yanında bir kaç türkü söylemiş, Livaneli onun müziğe olan ilgisine ve sesindeki farklı tonu fark etmiş, Cemil Topuzlu sahnesinde ona yer vermiştir.

Kürtçe seslendirmiş olduğu Yiğidim Aslanım şarkısı Youtube video sitesinde binlerce kez izlenmiş ardından müzik hayatına profesyonel olarak devam etmeye karar vermiştir. Züleyha Ortak 2007 yılının Aralık ayında asistan olmuş daha sonra akşamları TRT Şeş’te Kürtçe dublaj yapmıştır. Bir röportaj’da ailesinden gizli sevdalandığı müzik aşkını günümüze kadar sürdürdüğünü dile getirmiştir.

İlk albümünü, On Dilde Merhaba etnik dillerde Livaneli Şarkıları albümü 2010 yılının kasım ayında müzik severler ile buluşmuştur. Tüm müzik severlerden tam not almıştır. 2. albümü ise BENDEN – Kadın Ağzı Türküler’de kadınların yaktığı ağıtlar, ninniler ve sevda türkülerinden oluşmuştur. 3. albüm çalışması ise Gelin Kınası’nda unutulmaya yüz tutan ‘Kına ve Düğün Şarkıları ile Kalan Müzik etiketiyle yayınlanmıştır.

You cannot copy content of this page