Şükrü Sina Gürel kimdir? Nerelidir? Şükrü Sina Gürel, eşi kimdir?

19.10.2023
A+
A-
Şükrü Sina Gürel kimdir? Nerelidir? Şükrü Sina Gürel, eşi kimdir?

Şükrü Sina Gürel kimdir? Nerelidir? Şükrü Sina Gürel, eşi kimdir? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Şükrü Sina Gürel kimdir? Nerelidir? Şükrü Sina Gürel, eşi kimdir? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun vip bilgiler sizlerle.

ŞÜKRÜ SİNA GÜREL KİMDİR?

Şükrü Sina Gürel (d. 1 Ocak 1950, İzmir), Türk akademisyen ve siyasetçi. Ortaokulu 1964 yılında İzmir Koleji’nde (Bornova Anadolu Lisesi) tamamlayıp, lise eğitiminin ilk iki yılını Robert Koleji gördü, son yılında Chicago Des Plaines, Illinois Maine Township High School’da öğrenimini tamamlayarak buradan mezun oldu. Gürel 1967’de girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Mekteb-i Mülkiye) Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü 1971’de tamamladı.

Eğitimi:

Şükrü Sina Gürel, eğitim hayatına İzmir Koleji’nde (Bornova Anadolu Lisesi) başladı ve ortaokulu bu okulda tamamladı. Lise eğitimine Robert Koleji’nde başladı ve son yılını Chicago Des Plaines, Illinois Maine Township High School’da tamamlayarak mezun oldu. Daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne (Mekteb-i Mülkiye) girdi ve 1971 yılında Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

Akademik Kariyeri:

1973-1976 yılları arasında Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde asistan olarak görev aldı. Daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (AÜSBF) görev yapmaya başladı ve 1976’dan 1995’e kadar bu fakültede çeşitli görevlerde bulundu. Ayrıca AÜSBF-Basın Yayın Yüksek Okulu ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dersler verdi. 1984 yılında Doçent unvanını aldı, 1990 yılında ise Profesör unvanını kazandı. Kariyeri boyunca ODTÜ, Denver Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Okan Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi gibi farklı üniversitelerde öğretim üyeliği yaptı ve halen Atılım Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir.

Siyasi Kariyeri:

Şükrü Sina Gürel, 1995 ve 1999 yıllarında İzmir’den Demokratik Sol Parti (DSP) adayı olarak milletvekili seçildi. Siyasi kariyeri boyunca Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu üyesi olarak AKPM Siyasal, Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu’nda görev aldı. Ayrıca 1997-2002 yılları arasında bakan olarak görev aldı. 1997-1999 yıllarında 55. Cumhuriyet Hükümeti’nde AB, Kıbrıs ve Yurtdışı Türklerden Sorumlu Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü olarak görev yaptı. 1999 yılında ise 56. Cumhuriyet Hükümeti’nde Kıbrıs, Gümrükler, Eti Maden İşletmeleri, TKİ, Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri, Denizcilik ve Devlet Personel Başkanlığı’ndan sorumlu Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü olarak görev aldı. 1999-2002 yıllarında ise 57. Cumhuriyet Hükümeti’nde Kıbrıs, ETİ Maden, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu, Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri ve Devlet Personel Başkanlığı’ndan sorumlu Devlet Bakanlığı, Hükümet Sözcülüğü görevlerini üstlendi. Ayrıca 12 Temmuz 2002 tarihinden 18 Kasım 2002 tarihine kadar Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerini yürüttü.

9 Nisan 2022 tarihinde Zafer Partisi’ne katılarak aktif siyasete geri dönmüştür.

ŞÜKRÜ SİNA GÜREL EŞİ KİMDİR?

Siyasetçi Şükrü Sina Gürel’in eşi Zeliha Gürel’dir. Bu evlilikten 3 tane çocukları olmuştur.

ŞÜKRÜ SİNA GÜREL OĞLU KİMDİR?

Siyasetçi Şükrü Sina Gürel’in oğlu Cem Gürel’dir. Daha öncesinde 2002 yılında gazetecilerle tartışmasıyla gündeme gelmiştir. Milliyet Gazetesi’nde yer alan bilgiye göre;

Eşi Zeliha Gürel ve iki çocuğuyla hafta sonu tatili için Erzurum Palandöken’e gelen Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel’in küçük oğluyla gazeteciler arasında yaşanan fotoğraf tartışması olayı:

Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel ve ailesi, Erzurum’un tarihi evlerini ziyaret etmek için dün şehirdeydi. Ancak ziyaretleri sırasında gazetecilerle bir olay yaşandı. Bakan Gürel’in küçük oğlu Cem, fotoğraf çektirmemek için büyük bir çaba gösterdi ve gazetecilere “İnşallah filmleriniz yanar. Çekmeyin yeter!” şeklinde bağırdı. Bu sırada Bakan Gürel, oğlunu sakinleştirmek için “Sakin ol, lütfen yapma Cem, lütfen sus” şeklinde uyardı. Olay, basın mensupları arasında kısa bir gerginliğe neden oldu.

Sizler için bizlerde en net bilginin kaynağı olarak Şükrü Sina Gürel kimdir? Nerelidir? Şükrü Sina Gürel, eşi kimdir? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page