T29 emeklilik servisi ne demek? B29 emeklilik servisi tahsis havuzu ne demek?

09.05.2023
A+
A-
T29 emeklilik servisi ne demek? B29 emeklilik servisi tahsis havuzu ne demek?

T29 emeklilik servisi ne demek? B29 emeklilik servisi tahsis havuzu ne demek?

Emeklilik SGK tahsis havuzunda ne demek, SGK tahsis havuzu nedir? SGK tahsis havuzu ise bireylerin emekli olduktan sonra emekli maaşlarının günü gelene kadar bu havuzda birikmesine denmektedir. SGK kapsamında kişiler için tahsis numarası ilk olarak emeklilik zamanında verilir.

Yıllardır beklenen emeklilikte yaş meselesi, 1 Mart 2023 itibarıyla çözüme kavuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla çalışmaların tamamlandığı EYT yasası için başvuru süreci de 3 Mart’tan beri devam ediyor.

Emekli olmak isteyen ve prim günü-sigorta yılı şartını sağlayanlar, e-Devlet üzerinden SGK’ya başvuruyor.

Başta 2.5 milyon vatandaşın EYT’li olması beklenirken, 31 Mart’a kadar başvuranların ilk maaşları da nisan ayında ödenecek.

Tahsis numarası, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından emekli maaşı bağlanan kişileri tanımlamak amacıyla kullanılmaktadır.

SGK kapsamında kişiler için tahsis numarası ilk olarak emeklilik zamanında verilir.

SGK tahsis havuzu ise bireylerin emekli olduktan sonra emekli maaşlarının günü gelene kadar bu havuzda birikmesine denmektedir.

Tahsis numarası, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından emekli maaşı bağlanan kişileri tanımlamak amacıyla kullanılmaktadır. E-Devlet üzerinde sorgulama yapabilmek için sisteme girdikten sonra SGK’nın hizmetleri arasında evrak takibi sorgulaması ile SGK Tahsis numaranızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden Sosyal Sigortalar Kurumunun işlemler menüsünü de kullanabilirsiniz.

SGK tahsis havuzu vatandaşların emekli olduktan sonra emekli maaşlarının günü gelene kadar bu havuzda birikmesine denir. Bu kapsamda kişiler için tahsis numarası ilk olarak emeklilik zamanında verilir. Size bir tahsis numarası verilecek, tahsis numarası verilmeden önce bu havuzda bekler.

You cannot copy content of this page