Temel Karamollaoğlu eşi kimdir nerelidir? Ayşe Yasemin Karamollaoğlu aslen nereli?

06.05.2023
A+
A-

Davudi ne demek?

Zaman içinde çeşitli nedenlerden dolayı dilimizde pek çok değişim yaşanmıştır. Dilde yalınlaşma politikasının ardından günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan Arapça ve Farsça sözcükler dilimize katılmıştır. Peki günlük hayatımızda karşımıza çıkan kelimelerden bir tanesi olan Davudi sözcüğünün anlamı ve kökeni nedir?

Temel Karamollaoğlu eşi kimdir nerelidir? Ayşe Yasemin Karamollaoğlu aslen nereli?

Temel Karamollaoğlu eşi kimdir nerelidir? Ayşe Yasemin Karamollaoğlu aslen nereli? Temel Karamollaoğlu’nun eşi Ayşe Yasemin Karamollaoğlu kimdir? Ayşe Karamollaoğlu nerelidir?

1965’den beri İngiliz asıllı Ayşe Yasemin Karamollaoğlu ile evli olan Temel Karamollaoğlu’nun beş çocuğu var.

Eşinin yabancı olduğu konusunda spekülasyonlar yapılmıştı.

Temel Karamollaoğlu, Teke Tek programında Fatih Altaylı’ya, İngiltere’de öğrenciliği sırasında tanıştığını söylediği eşinin hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçtiğini hem de Müslüman olduğunu belirterek şunları söylemişti:

“Ben İngiltere’de tahsil yaptım. Ortaokul, liseyi Kayseri’de okudum. Oradan mezun olduktan sonra önce teknik üniversiteye girdim arkasından da Avrupa imtihanlarından birkaç tanesini kazandım, İngiltere’ye gittim. Orada tekstil tahsili yaptım ve döndüm.

Oradayken de eşimle evlendim. Kendisi bana en büyük destek veren kişi. İnancında ve yaşantısında çok titizdir. Hem Müslüman hem Türk vatandaşı oldu. Evleneli 53 yıl oldu. Benim çocuklarımın çoğu 50 yaşının üzerinde. Bunu gizleyecek halim de yok. Gizlemeyi de düşünmüyorum.”

Saadet Partisi lideri Temel Karamolloğlu Maraş doğumlu olsa da aslen Sivas Gürünlü’dür. Temel Karalollaoğlu 1941 yılında Kahraman Maraş’ta dünyaya geldi.
Eğitimi

1960’lı yıllarda burslu olarak gittiği İngiltere’de Manchester Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü Tekstil Teknoloji Bölümünden 1964 yılında mezun oldu.

1967 yılında aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini tamamladı.

O yıl Türkiye’ye dönerek Sümerbank’ta proje mühendisi olarak işe başladı. 1967 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) uzman olarak görev aldı.

1967 ve 1972 yılları arasında DPT’de Tekstil Sektör Uzmanı olarak çalıştı. Askerlik hizmetinden sonra iki yıl özel sektörde çalışan Karamollaoğlu, 1975 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürü olarak görev yaptı. İyi derecede İngilizce bilen Karamollaoğlu, evli ve 5 çocuk babasıdır.

You cannot copy content of this page