Terekeme ne demek? Kars Terekeme ne demek? Terekeme Alevi midir?

10.05.2023
A+
A-
Terekeme ne demek? Kars Terekeme ne demek? Terekeme Alevi midir?

Terekeme ne demek? Kars Terekeme ne demek? Terekeme Alevi midir? Terekeme Ne Demek? Terekemeler Kimlerdir, Özellikleri Nelerdir?

Terekeme, Karapapaklar olarak da bilinmektedir. Genel olarak Oğuz karakterli Türkler olduğunu söylemek mümkündür. Türkiye de bulunan Terekemeler genellikle İslam dinine mensup olarak bilinmektedir. Terekeme kelimesinin Arapça da bulunan Türkmenler sözcüğünün karşılığı olarak ifade edilebilmektedir. Karapapak Türkleri, Kuzey Kafkas kökenli bir Türk boyudur. Terekeme ismiyle de bilinirler. Borçalı bölgesi Karapapak Türklerinin anayurdu olmasıyla beraber aynı zamanda en eski Türk yurdudur da.

Terekemeler, Gürcistan ve Türkiye’ye yerleşmiş olan bir toplum olarak bilinmektedir. Kaynaklarda yer alan bilgilere göre ise Terekemeler öz Türkçe konuşmaktadır. Siyah bir kalpak giydikleri için Kafkasya da bulunan halk tarafından Karapapak ismini aldıkları söylenebilir. Karapapaklar veya Terekemeler, Kuzey Kafkasya’da Derbent, Gürcistan’da Kvemo Kartli, Azerbaycan’da Kazah, İran’da Sulduz ve Türkiye’de de genel olarak Kuzeydoğu Anadolu’da yaşayan Azerbaycan Türklerini oluşturan etnik boylardan biridir

You cannot copy content of this page