Yazar Aslı Erdoğan kimdir? Nereli? Aslı Erdoğan nerede yaşıyor? Eşi? Babası kimdir?

31.07.2023
A+
A-
Yazar Aslı Erdoğan kimdir? Nereli? Aslı Erdoğan nerede yaşıyor? Eşi? Babası kimdir?

Asli Erdogan kimdir ? Yazar Aslı Erdoğan kimdir? Nereli? Aslı Erdoğan nerede yaşıyor? Aslı Erdoğan’ın Eşi kimdir? Aslı Erdoğan’ın babası kimdir? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Aslı Erdoğan kimdir? Aslı Erdoğan kaç yaşında, nereli? Aslı Erdoğan hayatı ve biyografisi! sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun vip bilgiler sizlerle.

Aslı Erdoğan (8 Mart 1967, İstanbul), Türk fizikçi ve yazar.

Fizik doktorasını yarıda bırakarak edebiyatçılığı seçti; öykücü kimliği ile tanındı.

Öykünün yanı sıra roman, şiirsel düzyazı, deneme alanında da eserler verdi; çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Birçok ulusal ve uluslararası ödüle değer görülen Erdoğan’ın eserleri özellikle Avrupa ülkelerinde ilgi görmüş ve pek çok dile tercüme edilmiştir.

Erdoğan 8 Mart 1967 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Robert Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği ve fizik bölümlerinden mezun oldu.

Aynı üniversitenin fizik bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı ve asistanlık yaptı. 1991-1993 yıllarında Cenevre’de Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde Higgs bozonu üzerine çalıştı.

Türkiye’ye döndükten sonra bir süre İstanbul’da Afrikalı göçmenlerle yaşadı. Fizik doktorası yapmak üzere Rio de Janeiro’ya giden Erdoğan, iki yıl sonra doktora çalışmasını yarıda bırakarak yazarlığı seçti ve iki yıl daha Güney Amerika’da kaldı.

1994’te ilk kitabı Kabuk Adam, 1996’da ilk öykü kitabı Mucizevî Mandarin yayımlandı. İsveç’te büyük yankılar uyandıran “Mucizevi Mandarin”, Mourakabi, Joyce Carol Oates ve Vaclav Havel ile birlikte yılın kitapları arasında yer aldı. 1997’de Deutsche Welle’nin düzenlediği yarışmada Tahta Kuşlar öyküsüyle birincilik ödülü aldı. Öykü, dokuz dile çevrildi.

Erdoğan, 1998’de Türkiye’ye döndü ve ikinci romanı Kırmızı Pelerinli Kent yayımlandı. Brezilya’ya giden bir Türk kızının Rio de Janeiro’da yabancılık çekmektense şehri keşfetmesini anlatan eser, özellikle İskandinav ülkelerinde ilgi gördü; Norveç yayınevi Gylendal’ın “popüler olmayan ama edebiyatın omuriliğini oluşturacak kadar önemli eserler veren” yazarların yapıtlarına yer veren Marg (Omurilik) serisine girdi.

Sizler için bizlerde Yazar Aslı Erdoğan kimdir? Nereli? Aslı Erdoğan nerede yaşıyor? Eşi? Babası kimdir? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page