Yemen Husiler kimdir? Husilerin mezhebi? Husiler kimdir ne istiyorlar?

11.10.2023
A+
A-
Yemen Husiler kimdir? Husilerin mezhebi? Husiler kimdir ne istiyorlar?

Yemen Husiler kimdir? Husilerin mezhebi? Husiler kimdir ne istiyorlar? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Yemen Husiler kimdir? Husilerin mezhebi? Husiler kimdir ne istiyorlar? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun vip bilgiler sizlerle.

Yemen’de hükümete karşı savaşan Husiler, 21 Eylül 2014’te ele geçirdikleri başkent Sana ve çevre vilayetleri Zemar, İbb, Reyme, Mahvit ve Amran’ın yanı sıra Sada, Hacce ve Hudeyde vilayetlerinin merkezi ile Beyda ve Cevf’in bir bölümünü elinde bulunduruyor. Şiiliğin bir kolu olan Zeyyidiye’ye mensup olan Husiler, aynı zamanda Ensar Allah olarak da bilinen isyancı bir gruba destek vermeleriyle biliniyor.

Zeyyidiler, Husi nüfusunun yalnızca üçte birini oluşturuyor. Husiler, 1962 yılına kadar bin yıl boyunca Yemen’in kuzeyini yönetti. Husilerin ismi ise Hüseyin Bedir el Din el Husi’den geliyor. El Husi, grubun 2004 yılında gerçekleştirdiği ilk isyanını yönetti.

Amaçları ise merkezleri olarak kabul ettikleri Saada’da daha fazla özerklik kazanmak ve Zeyyidi geleneklerine ve inancına zarar verdiklerini düşündükleri Sünni İslamcılardan korunmak. Husi milisler, Sada kenti ile Kızıldeniz arasından Suudi Arabistan’ın Cazan bölgesiyle komşu Hacce vilayetini de bazı bölgeler hariç elinde tutuyor ve bu cephelerdeki hükümet birlikleriyle çatışıyor.

Bu arada hükümetin kontrolündeki Taiz vilayetinin Kızıldeniz’e uzanan kırsal bölgelerindeki Husiler ile ordu birlikleri arasında da zaman zaman sıcak temas kuruluyor. Yemen’deki çatışmalarda taraflardan biri de terör örgütü El Kaide. Arap yarımadasının en güçlü yapılanmalarından birine sahip örgüt, ağırlıklı olarak çöl bölgeleri ve bazı sahil kentlerinde etkinliğini sürdürüyor.

Sizler için bizlerde en net bilginin kaynağı olarak Yemen Husiler kimdir? Husilerin mezhebi? Husiler kimdir ne istiyorlar? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page